Po nastudování příslušných usnesení a vládních návrhů zákonů Vám přinášíme podrobnější informace o jejich obsahu.
Program „Antivirus“
předně bychom Vás chtěli tímto informovat o schválené podobě programu Antivirus vzhledem k tomu, že schválená verze se poněkud liší od původního návrhu:
Podmínky nároku na příspěvek:
- striktní dodržování zákoníku práce zaměstnavatelem,
- zaměstnanec není ve výpovědní době a nesmí mu být dána výpověď,
- zaměstnanci jsou v pracovním poměru a účastní se nemocenského a důchodového pojištění,
- zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci mzdu a odvede odvody.
Výše příspěvku se bude odvíjet od důvodu vzniku překážky:
- Režim A – nucené omezení provozu a karanténa
- zaměstnavatel byl nucen uzavřít či omezit provoz na základě krizového opatření či nařízení karantény příslušným úřadem:
- příspěvek pro zaměstnavatele činí 80 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však do výše 39.000,- Kč.
- Režim B – související hospodářské potíže
- překážky v práci na straně zaměstnavatele v důsledku souvisejících hospodářských potíží z důvodu šíření nákazy COVID-19 (např. částečná zaměstnanost),
- příspěvek pro zaměstnavatele činí 60 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však do výše 29.000,- Kč.
Upozorňujeme, že se jedná o refundaci již vynaložených nákladů – je třeba mzdu a odvody nejdříve za dané období (kalendářní měsíc) uhradit. Spuštění příjmu žádostí o příspěvky za měsíc březen se očekává počínaje 6. 4. 2020.
Vláda též včera uložila Ministerstvu práce a sociálních věcí a Ministerstvu průmyslu a obchodu zpracovat rozšíření programu Antivirus o režim C, ve kterém by byly kompenzovány podniky, které pokračují v činnosti, ale poklesla jim v důsledku krizových opatření produkce. O dalším vývoji Vás budeme informovat.
„Justiční balíček“
Kromě ujasnění podmínek pro prominutí lhůt ve všech soudních řízení vládní návrh zákona, který bude 7. 4. 2020 schvalován v poslanecké sněmovně potenciálně přináší:
Změny ve fungování právnických osob:
- Orgány právnických osob mohou za dobu trvání mimořádných opatření proti epidemii jednat mimo zasedání, i pokud to zakladatelské právní jednání nepřipouští.
- Funkční období voleného člena orgánu právnické osoby, které uplynulo v období do 1 měsíce od skončení mimořádných opatření proti epidemii, se automaticky prodlouží, pokud s tím nevysloví dotyčný člen svůj nesouhlas.
- Po dobu trvání mimořádných opatření proti epidemii je možno kooptovat členy do voleného orgánu právnické osoby, i pokud to nepřipouští zakladatelské právní jednání.
- V závislosti na konci účetního období se prodlužuje lhůta k projednání řádné účetní závěrky.
Změny insolvenčního řízení:
- Dlužník není povinen na sebe podat v období do 6 měsíců po ukončení či zrušení mimořádných opatření insolvenční návrh, pokud úpadek byl způsoben v souvislosti s mimořádnými opatřeními.
- K insolvenčním návrhům věřitele se v období do 31. 8. 2020 se nebude přihlížet.
- Možnost pro dlužníka zažádat 31. 8. 2020 o vyhlášení mimořádného moratoria.
Automatické ukončení neúspěšných exekucí (nezjištěn majetek k pokrytí nákladů exekuce), pokud nebude uhrazena oprávněným další záloha na náklady exekuce.
Plošné odložení splatnosti nájmů pro dotčené podniky
Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovává návrh zákona, kterým by po vzoru německé úpravy mělo být umožněno mimořádnými opatřeními postiženým podniků, odložení nájmů po dobu 6 měsíců s tím, že následně by úhrada nájmů za toto období byla rozložena do splátek na období následujících 24 měsíců.
V případě dotazů nebo potřeby o asistenci s podáváním žádostí o příspěvky z programu Antivirus se na nás neváhejte kdykoli obrátit.